1. Budżet domowy

Zmodyfikowano dnia Tue, 15 Nov 2022 o 11:59 AM

Budżet domowy


Za nim przejdziemy do omówienia tworzenia budżetu w EasyBudget, najpierw ważne jest, aby zrozumieć ogólną koncepcję budżetu domowego. Jeśli jesteś weteranem budżetowania, to możesz pominąć tę sekcję i przejść dalej - 2. Jak stworzyć swój budżet domowy w EasyBudget? ;)SPIS TREŚCI

Metoda kopertowa

Przeznacz każdą złotówkę

Odkładaj z wyprzedzeniem

Bądź elastycznyMetoda kopertowa


Gdy jeszcze większość transakcji odbywała się w gotówce, dobrym sposobem na zapanowanie nad swoimi finansami było rozdzielanie swoich pieniędzy pomiędzy kopertami. Każda z kopert miała napis konkretnego wydatku np. jedzenie, czynsz. Pieniądze, które znajdowały się w kopercie z napisem “jedzenie”, miały zostać przeznaczone na wydatki związane z jedzeniem. W ten sposób można było rozdzielić dostępne w danej chwili pieniądze w zależności od przeznaczenia. 


Teraz większość naszych pieniędzy znajduje się w bankach. A my widzimy tylko ich wirtualną reprezentację w postaci liczby na ekranie naszego telefonu lub komputera. Z tego względu nasza wcześniej fizyczna koperta też musi zostać przeniesiona do wirtualnego świata :) I to właśnie robi EasyBudget. Pozwala przypisywać pieniądze do konkretnych wirtualnych kopert.


Ważna rzecz do zapamiętania:

W metodzie kopertowej możemy używać tylko pieniędzy, które już posiadamy.


Przeznacz każdą złotówkę


Prowadząc budżet domowy, ważne jest, aby przypisać każdą złotówkę, którą posiadamy do konkretnego celu. Część pieniędzy zostanie przypisana na jedzenie, część na prezenty dla bliskich a inne na budowanie oszczędności. Ty o tym decydujesz. 


Pieniądze nie lubią, jak się je zostawia same sobie. Bez przypisania ich na konkretny cel, okaże się, że rozeszły się na nie do końca potrzebne wydatki i zabraknie ich na naprawdę ważne dla nas rzeczy. 


Odkładaj z wyprzedzeniem


Prowadzenie budżetu domowego pozwala nam przygotować się na wydatki z wyprzedzeniem. Co, jeśli przez cały rok przypisywalibyśmy co miesiąc do naszej wirtualnej koperty z napisem “Ubezpieczenie samochodu” pewną kwotę? Okaże się, że bez problemu w ciągu 12 miesięcy odłożymy kwotę potrzebną na ubezpieczenie auta. Bez stresu i szukania pieniędzy na ostatnią chwilę. Dużo łatwiej jest odłożyć 100 zł miesięcznie niż w ostatniej chwili zagospodarować 1 200 zł na wydatek. 


Bądź elastyczny


Co w sytuacji, gdy okazało się, że pieniądze przeznaczone na jakiś cel są niewystarczające? Przykładowo do końca miesiąca zostały 4 dni a Ty już nie masz żadnych pieniędzy w kopercie z napisem “jedzenie”. Takie sytuacje będą się zdarzać cały czas. 


Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjąć pieniądze z innej koperty i przełożyć je do koperty “jedzenie”. Zastanów się, z której koperty pieniądze nie będą potrzebne w najbliższym czasie i dostosuj się do bieżącej sytuacji.


Ważne: 


W tej części artykułu, aby łatwiej przedstawić koncepcję budżetu domowego, używałem przykładu kopert, do których wkładamy pieniądze. W dalszej części tę samą czynność (tylko już w aplikacji EasyBudget) będę nazywał: “przypisanie pieniędzy do kategorii”. Co jest bardziej naturalnym określeniem w naszej aplikacji. 


Słownik: 

Kategoria = wirtualna koperta z napisem np. Jedzenie

Przypisanie pieniędzy do kategorii = włożenie pieniędzy do koperty


Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł